Recognizing all great researchers equally.

Technical Program Committee

Saeed Abdullah, Cornell University
Rosa Arriaga, Georgia Institute of Technology
Daniel Avrahami, FXPAL
Naveen Bagalkot, S.Labs, Srishti School of Art, Design and Technology
Oresti Banos, University of Twente
Jakob E. Bardram, Technical University of Denmark
Fatima Boujarwah, Kuwait University
Patrick Carrington, Carnegie Mellon University
Yunan Chen, University of California, Irvine
Mary Czerwinski, Microsoft
Gavin Doherty, Trinity College Dublin
Julie Doyle, CASALA, Dundalk Institute of Technology
Lizbeth Escobedo, UABC
Jesus Favela, CICESE
Mads Frost, IT University of Copenhagen
Erik Grönvall, IT University of Copenhagen
Tiago Guerreiro, Universidade de Lisboa
Charles Jonassaint, University of Pittsburgh
Ben Krose, University of Amsterdam
Kai Kunze, Keio University
Nicholas Lane, University College London and Bell Labs
Nic Lane, University of Oxford
Matt Lee, FXPAL
Marilyn Lennon, University of Glasgow
Myriam Lewkowicz, UTT
Li Li, Mount Sinai
Erik Linstead, Chapman University
Lena Mamykina, Columbia University
Paul Marshall, University College London
Aqueasha Martin-Hammond, Indiana University – Purdue University Indianapolis
Cecilia Mascolo, University of Cambridge
Oscar Mayora, FBK
Abhinav Mehrotra, University of Birmingham
Jochen Meyer, OFFIS Institute for Information Technology
Andrew Miller, IUPUI – Indiana University Purdue University Indianapolis
Alberto Morán, UABC
Lars Mueller, Design Lab, University of California San Diego
Sean Munson, University of Washington
Mirco Musolesi, University College London
Aisling Ann O’Kane, University of Bristol
Rita Orji, University of Saskatchewan
Venet Osmani, Fondazione Bruno Kessler
Veljko Pejovic, University of Ljubljana
Kyle Rector, University of Iowa
John Rooksby, University of Glasgow
Aleksandra Sarcevic, Drexel University
Stephen Schueller, Northwestern University
Patrick C. Shih, Indiana University Bloomington
Marjorie Skubic, University of Missouri
Monica Tentori, CICESE
Anja Thieme, Microsoft
Katarzyna Wac, University of Geneva
Eric Wade, University of Tennessee
Stefan Wagner, Aarhus University
Mark Weal, University of Southampton
Nadir Weibel, University of California San Diego
Julie Wright, UMass Boston

EAI Institutional Members